Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Процес оптимізації судів, відомий також як створення нової карти судів України, зменшить кількість діючих місцевих судів в 3-4 рази (зараз в Україні близько 600 місцевих судів).
Про це 31 серпня під час дискусії «Оптимізація системи судів в Україні на шляху до 2022 року: перші результати», організованому проектом Pravo-Justice, повідомив глава робочої групи по розробці нової карти судів України, народний депутат Павло Павлиш ( «Слуга народу») .
Після завершення процесу оптимізації судів, якість правосуддя, за розрахунками робочої групи, має суттєво покращитися, оскільки в нових окружних судах, на відміну від поки ще чинних міських і районних судів, суддів буде більше.
«Якість правосуддя повинно покращитися - в окружних судах буде мінімум по вісім суддів, а не один або два, як зараз в районних судах», - зазначив Павло Павлиш.
Відзначимо, що, як додав народний депутат, в майбутньому українські суди може чекати новий етап оптимізації судів, в ході якого суди повинні будуть отримати нові сучасні будівлі.
«Поки що правосуддя буде здійснюватися в тих же будівлях, що і зараз. Але в майбутньому треба буде вдосконалювати карту судів під уже чинний адміністративно-територіальний устрій країни », - розповів народний депутат.
Цікаво, що представник парламенту зазначив, що нова «карта судів» може і не вступити в силу з 1 січня 2022 року, як це передбачалося раніше.
«Може, буде введений перехідний період для впровадження нової « карти судів », - розповів Павло Павлиш.
Оптимізація судів в цілому, як розповів народний депутат, в перспективі дозволить знизити витрати на утримання загальних (окружних) судів першої інстанції.
Зокрема, повинні знизитися витрати на оплату комунальних послуг та охорону приміщень судів.
Нагадаємо, що, як раніше писала «Судово-юридична газета», законопроект про нову карту українських судів знаходиться на фінальному етапі підготовки.
У Раді суддів України повідомили, що одна з цілей оптимізації судів складається у вирівнюванні навантаження на суддів місцевих загальних судів.
За даними РСУ, є місцеві загальні суди, де в рік кожен суддя розглядає менш 200 справ, в той же час є місцеві суди, де кожен суддя розглядає близько 2 тис. Справ на рік.
Таким чином, наприклад, у Львові та Львівській області залишиться 11 укрупнених окружних судів, замість 29 поки що діють. В Одеській області і самій Одесі після завершення процесу оптимізації залишиться 14 окружних судів замість 33 районних і міських судів і т. д.
Пріоритетним вважається «кущовий» спосіб формування нової «карти судів», тобто при загальному скороченні кількості судів будуть створені базові укрупнені суди в конкретних районах зі збереженням їх «філій» в будівлях колишніх районних судів. Такий варіант, в числі іншого, дозволить уникнути звільнення значної частини співробітників апаратів судів.
Автор: Вячеслав Хрипун