Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
В редакцію газети неодноразово звертаються мешканці Березного та гості міста з проханням роз’яснити ситуацію, яка спостерігається останнім часом біля приміщення Березнівського районного суду. Щодня зранку його приміщення «штурмують» кілька десятків чоловік. І потік заявників з кожним днем зростає.
Для отримання детальнішої інформації ми звернулись за роз’ясненням до голови суду Мельника В.Я.:
- Василь Ярославович, розкажіть, будь ласка, з чим пов’язане виникнення черг під стінами суду?
- Перш за все варто відзначити те, що починаючи з кінця лютого цього року ми спостерігаємо різке збільшення звернень жителів району до суду з адміністративними позовами про перерахунок та виплату різних видів соціальних виплат і доплат до пенсій.
Якщо у 2010 році протягом цілого року в провадженні суду перебувало 795 адміністративних позовів, із них закінчено провадженням 745 справ, то починаючи з середини лютого цього року і станом на 1 квітня 2011 року в суді вже зареєстровано 1884 позови «чорнобильців».
При штатній чисельності суддів, а в суді в даний час працює чотири судді, це припадає в середньому понад 350 справ тільки цієї категорії на одного суддю в місяць (не враховуючи цивільних, кримінальних, справ про адміністративні правопорушення та ін.).І це при тому, що темпи надходження таких справ постійно зростають.
Найбільше надходження таких заяв припадає на дні пільгового проїзду пенсіонерами за маршрутами району. В такі дні, (вівторок та четвер) працівниками суду приймається іноді близько 250-300 позовних заяв в день.
Найбільш поширеними позовами, є вимоги про виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, що проживає у зоні посиленого радіоекологічного контролю відповідно до ст.39 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю відповідно до ст.51 цього ж Закону.
Крім того, громадяни, захворювання яких пов’язане з наслідками аварії на ЧАЕС, звертаються із вимогою про перерахунок пенсійних виплат, встановлених статтями 50,54 зазначеного вище Закону.
Якщо врахувати, що в районі нараховується понад 16 тисяч пенсіонерів, а кожен з них має право як мінімум на дві виплати згідно з цим Законом, можна собі уявити надходження якої кількості заяв очікується.
Крім того, з 1 січня 2011 року в загальних місцевих судах України введено в дію систему електронного документообігу (ДЗС – документообіг загальних судів), в якій всі роботи щодо розгляду справи в суді від надходження заяви до суду і аж до передачі до архіву суду проводяться в електронному режимі.
Тому, всі вхідні документи проходять реєстрацію в цій системі, яка на сьогоднішній день, за своїми технічними можливостями неспроможна швидко засвоїти великий обсяг інформації, що також значно ускладнює прийом таких позовів.
Протягом робочого дня працівники канцелярії спроможні внести в систему електронного документообігу не більше 70-80 заяв.
У зв’язку з цим було прийнято рішення в першій половині робочого дня проводити прийом заяв, після обіду заяви, що надійшли, вносити в електронну систему документообігу.
Не дивлячись на те, що вказана категорія справ розглядається без проведення судового засідання, проте така їх кількість вимагає багато часу на оформлення процесуальних документів
Як наслідок виникають затримки з обробкою такої кількості заяв працівниками суду, надіслання копій процесуальних документів громадянам.
Разом з тим хочу заспокоїти усіх, хто вчасно не отримав копії ухвал чи постанов суду.
По зареєстрованих заявах у триденний строк з дня її надходження до суду виноситься ухвала про відкриття провадження, копія якої невідкладно надсилається управлінню Пенсійного фонду України в Березнівському районі. Після надходження від нього заперечення на позов в п’ятиденний строк приймається постанова по суті позовних вимог.
Закон вимагає копії постанов надсилати сторонам не пізніше наступного дня після її прийняття.
Повинен зазначити, що у зв’язку з масовим надходженням заяв громадян по Чорнобильських виплатах останнім часом суд не завжди в змозі дотриматися цих строків.
Проте, по кожній заяві у встановлений законом строк буде прийнято постанову, копію якої кожен із позивачів отримає.
Управлінням Пенсійного фонду на постанову протягом 10 днів з дня її отримання управлінням вноситься апеляційна скарга, адресована Житомирському апеляційному адміністративному суду. Однак, вказані постанови підлягають до негайного виконання.
А це означає, що після отримання копії постанови кожен громадянин має право прийти в суд, отримати виконавчий лист і звернути його до виконання в підрозділ примусового виконання відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Рівненській області, по вул. Замковій, 22а в м.Рівне.
Масове надходження позовів громадян про перерахунок цих виплат, пов’язані із правовою колізією на законодавчому рівні, що викликана в першу чергу непослідовністю органів державної влади і управління в питаннях законодавчого регулювання цих виплат, а також неоднозначним тлумаченням норм Закону органами, що здійснюють призначення, нарахування та виплату цих коштів.
На сьогоднішній діє Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який регулює порядок і розміри таких виплат.
Натомість Кабінетом Міністрів України прийнято ряд постанов, якими зафіксовано інші, порівняно із законом, менші за розміром ставки цих виплат.
Ними керується управління Пенсійного фонду в Березнівському районі при нарахуванні доплат до пенсії.
Хоча в кінцевому підсумку питання впирається в нестачу бюджетних коштів для проведення вказаних виплат у відповідності до Закону «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Переконаний, суд не в змозі вирішити питання виплат громадянам, належних їм по закону коштів. Це питання має вирішуватися на державному рівні.
А сьогодні маємо лише наполовину паралізовану роботу суду, незадоволення і нерви громадян, і повну невизначеність у тому, коли ж потерпілі від аварії на ЧАЕС отримають кошти згідно рішення суду.
Користуючись нагодою, хочу звернути увагу громадян, які звертаються до суду, на якість та належний рівень оформлення позовних заяв, а саме, відповідно до ст.106 КАС України, до позовної заяви додається її копія та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів.
Часто до суду подаються позовні заяви з додатками в одному екземплярі, якщо з копіями, то копії складені не послідовно, хаотично. При передачі громадянами таких заяв до суду, працівниками суду проводиться їх належне доопрацювання, що в цілому значно затримує приймання заяв та забирає час працівників суду.
Значно зросли випадки надходження до суду заяв за підписами, які не відповідають підпису у паспорті громадянина України, що свідчить про те, що одні громадяни підписують заяви за інших.
Такі позовні заяви на підставі ст.108 КАС України будуть повертатись позивачам без розгляду.
На закінчення хотів би висловити впевненість в тому, що питання виплат постраждалим від аварії на ЧАЕС знайде в державі своє якнайшвидше справедливе і законне вирішення.